کانون همیاری اجتماعی

کانون همیاری اجتماعی، تشکلی است که توسط جمعی از افرادی که به نحوی باهم سنخیت دارند، به‌‌صورتی خودجوش و مردمی شکل می‎‌گیرد و هدف از شکل‌‏‌گیری آن، انجام کارها و حل مسائل مشترک از طریق همیاری اجتماعی و استفاده از توان جمعی خود مردم (اعضای آن کانون) است.

توضیحات تکمیلی:

نکته ۱: هسته کانونی و مرکزی شبکه، همین کانون‌‌ها هستند، به‌‌طوریکه سایر اعضای شبکه فعالیت می‌‌کنند تا این کانون‌‌ها شکل بگیرند و ارتقا یابند. بنابراین اگر این اتفاق نیافتد، فعالیت سایر اعضا بیهوده بوده است.

نکته ۲: مردم در تشکیل این کانون‌‌ها، کارکردهای مختلفی را دنبال می‌‏‌کنند. مثلاً جمعی از افراد، کانونی شکل می‏‌دهند تا برای روستایشان مفید واقع شوند؛ عده‏‌ای کانونی را شکل می‏‌دهند که خانواده‌‎ها را دور هم جمع کنند؛ گروهی کانون دیگری شکل می‎‌دهند که همکاران سازمان خود را دور هم جمع کنند.

نکته ۳: تاکنون قریب به ۱۲هزار کانون فعال در سراسر کشور شکل گرفته و فعالیت دارند. درنتیجه حدود ۴ میلیون نفر مردم کشور در قالب کانون‌‌های همیاری اجتماعی عضو شبکه هستند.

نکته ۴: شرط اصلی عضویت هر فرد در شبکه و فعالیت در زمینه‌‌های مختلف آن، عضویت در یک کانون همیاری اجتماعی است. بنابراین هر فرد با عضویت در کانون همیاری اجتماعی، در سامانه‌های چهارگانه و پایه شبکه (سامانه همیاری قرض‌الحسنه، سامانه اعتبارسنجی مرآت، سامانه mbazar (بازاراعضا) و سامانه رِسان) عضو می‎‌شود و در نتیجه از مزایای عضویت در این سامانه‌‌ها بهره‌‌مند می‌‌شود.

نکته ۵: کانون‌‌های همیاری اجتماعی بستری برای شکل‌‌گیری انواع دیگر هسته‌‌ها و کانون‌‌های در شبکه هستند. مثلاً رهیاران از میان اعضای کانون‌‌های همیاری اجتماعی، افرادی که علاقه و توانمندی فعالیت در کسب و کار دارند را استعدادیابی کرده و آنها را به شکل‌‎‌دادن یا عضویت در یک هسته کاروزندگی یا هسته کاروکسب سوق می‌‌دهد.

تاریخ آخرین ویرایش: ۱۳۹۸/۱۲/۲۷

۲۰ فروردین ۱۳۹۹
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای دانشگاه رسالت محفوظ میباشد. ®
X